עלונדון – גיליון 206

סרט 2013 – פסטיבל הקולנוע והטלוויזיה הישראלי בלונדון בפתח, ואני נרגשת מאוד. קודם כל, משום שזה גם ה”בייבי” שלי, ושנית, משום שהשנה הפסטיבל גדל והתעצם ותהודתו ברחבי העיר רבה. הפסטיבל ייהנה השנה מ-35 הקרנות של 25 סרטים ותכניות טלוויזיה, שיתופי הפעולה עם נותני החסות מאפשרים הקרנות פרטיות נוספות לכמה ארגונים, ויש לנו 11 פרמיירות בריטיות. הפסטיבל יארח שלושה ערבי גאלה יוקרתיים, אליהם צפויים להגיע אנשי תעשייה, ראשי ערים וסלבריטאים רבים. 12 במאים יגיעו במיוחד מישראל וישתתפו ביום תעשייה, בו הם יפגשו עם מפיקים מקומיים ויציגו בפניהם את הפרוייקטים הבאים שלהם. במאים אלה ישתתפו בהקרנת הסרטים ויענו לשאלות צופים. להביא את ישראל ללונדון!

גם “הסוכנות היהודית” רוצה להביא את ישראל אלינו. הם עושים זאת בהצלחה בכמה מקומות בעולם, ביבשת אמריקה ובאוסטרליה – שם השתתפו שניים מנציגיהם בכנס ישראלים שיזם ארגון הגג, אי”א (ארגון ישראלים באוסטרליה). האם המודלים שעובדים שם יעבדו גם כאן, ובכלל, האם ישמע ברמה קולם של הישראלים באירופה? האם נוכל לקרוא לעצמנו סוף-סוף קהילה?

גם קהילת הריאליטי מגיעה ללונדון. מצד אחד, נקבל החודש את סופר-נני הישראלית, מיכל דליות, שתרגיע הורים מודאגים בקהל ותיתן להם עצות מעשיות. ההרצאה תתקיים בחסות “בצפר” להורים ו”הבית הישראלי”. כמו כן, נלווה בגאווה זוג ישראלים-לונדונים שמשתתפים בימים אלה ב”מירוץ למיליון” – תכנית ריאליטי פופולרית אחרת בטלוויזיה הישראלית.

כאשר מגיעים ללונדון, השינוי הוא עצום. ארבעה ישראלים שנאלצו לעשות הסבה מקצועית ככורח המציאות מספרים על הדרך, על הקשיים ועל ההצלחות. הצלחה בווימבלדון אנחנו מאחלים לטניסאי הצעיר ומחבט מס’ 2 בישראל, אמיר וינטרוב, שמקווה לפרוץ לתודעה.

ישראל נמצאת במרחק של ארבע וחצי עד חמש שעות טיסה בלבד, מה שנותן לנו אפשרות לקפוץ לביקורים יותר מפעם בשנה, ולכן, גם התחרות על הטיסות לארץ תופסת תאוצה. חברת אל על תציע הקיץ 22 טיסות שבועיות – שיא כל הזמנים. ועוד, הם מספרים לי, שהם במגעים להוציא טיסת המשך מלוטון לניו יורק במחירים מאוד-מאוד אטרקטיביים… השמיים הם הגבול!

גיליון זה כולל שיא של 11 כתבות וקצרה היריעה מלציין את כולם – ואף אין מקום להזכיר את כל 11 הטורים המעניינים שלנו. המגזין עצמו ניתן לקריאה גם בסמארטפונים, אייפד וטאבלט, וכמובן, תוכלו להתעדכן במהלך החודש גם באתר www.alondon.net.

רציתי גם לספר לכם שבימים אלה חוזרת לארץ עורכת האתר, דידי ג’ונסון, ואנחנו מאחלים לה הצלחה ונחיתה קלה. למודעה שפרסמתי בלוח דרושים באתר שלנו, בפייסבוק וברשימת התפוצה ענו 80 מועמדים ובחצי השעה הראשונה צפו בה כ-200 איש. הפרסום בעלונדון עובד, ובקרוב נספר לכם מי ירש את מקומה.

אודי גלזר עובד בעלונדון מאז שנת 2008, ושימש כסגן עורך בשנתיים האחרונות. החל מחודש זה הוא מקבל את השרביט והתואר של עורך המגזין, שאותו הוא מבצע בפועל ובהצלחה כבר זמן רב.

זה הכול להפעם. קריאה נעימה!שער גיליון 206 של עלונדון

Posted in לונדון, עלונדון | Tagged , | Leave a comment

עלונדון – גיליון 205

יש רגעים בהם השייכות שלי לישראל, על אף המרחק הרב בשנות מגוריי בבריטניה, מתעצמת. ואלה הם הימים שלפני יום הזיכרון ויום העצמאות בהם כל הקהילה מתעוררת. יש המארגנים אירועים ומסיבות, ויש השואלים עצמם, היכן נציין את החג השנה. פתאום כל אחד – גם מי ששכונתו או מקום עבודתו גורמים לו לחיות, לחשוב, לאכול ולבלות בסביבה אנגלית, בדרך כלל, נצמד אל רשתות השידור, האינטרנט והחברים הישראלים בנוסטלגיה.

יש כאן בלונדון בני נוער רבים, ילדים להורים ישראלים, שבשלב כזה או אחר בחייהם חושבים על אפשרות למגורים בישראל כדי לחזק את זהותם היהודית והישראלית. ככה קרה, שבשנה וחצי האחרונות, שתיים מבין שלוש בנותיי עלו לארץ. רונה הצעירה, עלתה במסגרת גרעין “צבר” ומשרתת כתצפיתנית באוגדת עזה, ואילו השנייה, ניקול, לומדת רפואה ציבורית לתואר שני, במסגרת תכנית בינלאומית, באוניברסיטת תל אביב.

אני זוכרת שיום אחד הן פשוט הודיעו לי על החלטתן האמיצה. אני יודעת שאת האווירה הציונית הן ספגו בבית, את הקשר לארץ ולמשפחה הן חיזקו בביקורינו התכופים, ואת השפה והמנהגים הן רכשו לא רק בבית, אלא אף במסגרת הלימודים בסאנדיי סקול בלונדון. ולכן לא התפלאתי, למרות שמעולם לא ממש דיברנו על כך. אני חושבת שבכל בית ישראלי בתפוצות, בין אם מדברים על זה או לא, עניין החזרה או העלייה מרחף באוויר. בגיליון זה בחרנו לשוחח עם ארבעה בני נוער שנולדו בארץ וגדלו בלונדון, וביקשנו מהם לחלוק עם הקוראים את רגשותיהם בעניין זהותם ועתידם. פגשנו אותם לשיחה ושמענו כיצד הם מתחבטים בשאלה האם לצאת מיד ללימודי המשך או האם לשרת בצה”ל. מעניין היה ללמוד מהם שהזהות הישראלית היא עמוקה, ואינה קשורה למקום גיאוגרפי.

יש גם כאלה המגיעים מישראל כדי להופיע ולשמח אותנו. מצאנו שלושה בני נוער כישרונים, שמעוניינים לחזק את הקשר בין יום הזיכרון ליום העצמאות, בין הכאב של יום הזיכרון לחמימות ולקרבה של החג הלאומי ולהראות את כל אלה לקהילה המרוחקת, בלידס. מה מביא אותם לשם?

יש בלונדון קבוצה חדשה בהתהוות תחת השם, “הסלון הישראלי”, והיא מיועדת לבני 20-30 בערך. מה הם עושים ולמה היה בה צורך.

יש באסקס בחור צעיר, בן לאימא ישראלית ואב מסרי-לנקה שבחר לאסוף מגיל חמש פריטים של חברת התעופה, אל על. הוא נושא בתואר הכפול – האספן הצעיר ביותר והאוסף הנרחב ביותר באירופה. על הסלון האווירי הפרטי שלו.

ויש לנו גם שגרירים בבית הנבחרים הפועלים לאזן את התמונה בה מוצגת ישראל. אחת מהם היא לואיז אלמן, יהודייה חמה הפועלת במסגרת חוג ידידי ישראל במפלגת הלייבור. ראיון בלעדי.

יש לנו כאן קהילה יהודית שלמרות הביקורת המוטחת בה לעיתים, מנסה לחזק את הקשר למדינה בדרכה שלה. את חגיגות העצמאות ה-65 בחרו הארגונים היהודיים לציין בהפנינג ענק ב-2 ביוני. הם ישמחו לראות את הישראלים מתערים, חוגגים ומניפים בחוצות העיר דגלי כחול-לבן.

ויש לנו כמובן קשת רחבה של טורים מגוונים, וגם המלצות לבילויים בעיר במשך השבועות הקרובים. שימו לב שגיליון יוני יצא ב-31 במאי.

אני מצטרפת לברכות של השרים, עוזי לנדאו וסופה לנדבר, והשגריר, דניאל טאוב, ומאחלת לכולנו יום עצמאות שמח!

שער גיליון 205 של עלונדון

Posted in לונדון, עלונדון | Tagged , | Leave a comment

עלונדון – גיליון 204

חג הפסח הוא חג האביב שמייצג התחדשות עונתית ואני מאמינה שהשנה הקרובה תוכיח שגם הקהילה שלנו, כמו המגזין, מתחדשת ומתרחבת ופעילה מתמיד. יותר כותבים, מגוון רב של נושאים ושפע של מדורים ואירועים מייצגים זאת בפניכם. מדור זיוה’לה מתאר נאמנה את כל אירועי החודש הקודם, והוא מתפרש הפעם לראשונה מאז תולדות המגזין על פני שלושה עמודים מסכמים. גם עמודי התרבות החודש משלבים בין המלצות להצגות ולתערוכות והופעות קרובות של אמנים ישראלים.

אבל נתחיל עם הכתבה המרכזית. משפחת טללים היא משפחה ישראלית מיוחדת מאוד. האב הוא במאי סרטים ומרצה בכיר בקולנוע, האם חוקרת בתחום הרפואה, הבן הצעיר המשותף הוא קפטן קבוצת כדורגל, הבת היא שחקנית מבטיחה בתחילת דרכה (ראו תמונת השער), ושני ילדיו של האב מנישואיו הקודמים עושים חיל. האחד הוא אמן מצליח בזכות עצמו והשנייה היא קלינאית תקשורת. אנחנו בעלונדון אוהבים לפרגן למי שבדרכם המקצועית מתווים את עמוד האש ולא את תמרות העשן.

אמנים ישראלים זכו לצייר גם על קירות רחובות בעולם, וציורי הקיר ברחבי לונדון הם חלק מגלריית אמנות המוצגת בחוצות. מי הם האמנים שמסתתרים מאחורי הציורים ומדוע גרפיטי היא כבר לא מילה מגונה.

לונדון מקבלת תנופה קהילתית. אין ספק שהחודש האחרון הוכיח שהקהילה הישראלית מתעצמת, ומספר אירועים לא מבוטל הוכיח שאכן יש דרישה למפגשים שונים ובעיקר תרבותיים. החודשים הקרובים, כך מבטיחים המארגנים, יביאו לנו עוד. על במה אחת במופע המרכזי של הקהילה היהודית שמארגנת הפדרציה היהודית יעלו הזמרת אישתאר ולהקת “אלבינה”, יחד עם עברי לידר, אורי גלר ותזמורת נוער מישראל. אמנים מקומיים יככבו במסיבה שמכינים לנו “הבית הישראלי” ביחד עם “מועדון העסקים”. חוגגים עצמאות. גם “משינה” תופיע עם מיטב להיטיה, ונוכל לצחוק עם אודיה קורן.

להיות עצמאי זה לא קל, במיוחד בתקופת מיתון עמוקה כמו זו שחווה בריטניה. להיות עצמאית ולהיות אימא במשרה מלאה לא כל אישה יכולה. את הקושייה הזו הפנינו לארבע נשים צעירות ואמיצות. איך חיים עם קריירה ומשפחה זו בצד זו?

הישיבה לשולחן הסדר כוללת שתיית ארבע כוסות יין בהסבה. אבל למעשה לא כל יין הולך עם כל מנה. החלטנו גם לשבור את המיתוס של יין לבן הולך עם דגים ועוף ויין אדום עם בשר בקר. הנה התשובה.

בטיסות לישראל יש היום אופציה זולה. יש ישראלים שמעדיפים לשלם פחות ולטוס לישראל בחברת ה”לואו-קוסט”, איזיג’ט, שמציעה תשע טיסות שבועיות מלוטון. על חוויית הטיסה ומה יש לצפות.

למי שחוגג את ליל הסדר בלונדון ונשאר כאן או לתיירים שמגיעים לביקור מישראל – מדריך האירועים החודש מציע לכם אפשרויות בילוי רבות.

כמו כן, אנחנו ממשיכים להציע כרטיסים בחינם לזוכים בתחרות השבועית שלנו בפייסבוק. היכנסו לדף והמליצו על מסעדות טובות. את המסעדות הזוכות נפרסם גם בגיליון הבא. ועד אז, פסח כשר ושמח. קריאה מהנה!

Posted in לונדון, עלונדון | Tagged , | Leave a comment

עלונדון – גיליון 203

את חג הפורים אני אוהבת במיוחד. האפשרות להתחפש בבגדים נועזים, להתאפר בצבעים עזים, לענוד אביזרים משוגעים… ולבלות עד-לא-נדע! שלושה ישראלים בלונדון מוכנים להיכנס לתחפושת של רוקיסטים כל יום – וזה בתנאי שמתוכננת להם הופעה חיה על במה מול קהל שואג ומפרגן. על האפשרויות שטומנת העיר הגדולה ליפים ולמוכשרים שבחרנו לראיין עבורכם. לכל אחד סיפור מעניין משלו.

עוד מי שמתחפש על הבמה הוא ד”ר צחי בן ציון – מרצה בפקולטה לרפואה, פסיכיאטר ראשי ב”לאומית” ונושא בתפקידים ציבוריים רבים נוספים. גם הוא עוטה על עצמו מדי פעם את גלימת הסטנדאפיסט, מכניס את הקהל לחדר המיטות ומצחיק אותם עד דמעות. איך הוא עושה את זה?

בפורים גם הרבי משתכר, אבל מה קורה לו בכל שאר ימות השנה? איפה תמצאו בירה יותר זולה וכמה שותים בישראל לעומת כאן. האם המעבר תרם לשינויים בצריכת האלכוהול? כתבת השוואה שישית בסדרה.

מכירות ורעיונות חדשים הם תחום בו ישראלים מקדימים את השוק, במיוחד כשמדובר ביזמות בתחום ההיי-טק והאינטרנט. בני ארבל פתח עם אודי זיידמן חברה שתנצל את כל הנתונים האישיים של הגולש והמיר אותם לטובת באנרים אישיים מותאמים. העתיד כבר כאן.

הגיליון החודש גדוש בכתבות בנושאי כלכלה ופיננסים, חוק ומשפט ונדל”ן. ישראל היום מציעה חוסן כלכלי ואפשרויות השקעה בלתי נדלות בנדל”ן. ראיון עם “מר נדל”ן” הישראלי, שלמה גרופמן על הפרוייקטים החדשים של “קרן פייר”, שיגיע לכנס השקה בלונדון בשביעי למרץ. כמו כן, תמצאו כתבה על פרוייקט לאגון היוקרתי ממש על חוף הים בנתניה (מבית קבוצת דיזנגוף), שיש לו סניף מכירות במרכז לונדון.

נוסעי מחלקות היוקרה באל על נהנים השנה משפע שדרוגים, מהלך שהוביל המנהל, ירום ודיש. הבידוק המהיר, היחס האישי, הטרקלין המהודר והפינוקים הגסטרונומיים על הקרקע ובאוויר הופכים כל טיסה לחוויה בשחקים.

בגיליון זה אנו נפרדים מאתי סריג ז”ל. אשה יקרה ואמיצה שעברה בשנים האחרונות מסכת ייסורים לא פשוטה. הייתה לי הזכות להכיר אותה, ולהיות איתה ברגעים קשים וברגעים משמחים. בדצמבר האחרון נפגשנו בישראל במסיבת יומולדת אצל חברה משותפת. לא ידעתי שזאת תהיה הפעם האחרונה בה נתראה… כמה מילות פרידה מהרופא שטיפל בה ומחבר ב”קורס ניסים” שעברה לאחרונה מובאים כאן.

טור הבריאות שלנו עוסק כל חודש באפשרויות שעמותת “חי” תורמת לטובת חולי סרטן ובני משפחותיהם. בגיליון החודש הם ממליצים לצאת לחוויה בסגנון “מלכת המדבר”, למי שרוצה לתרום להם ובהזדמנות זו לחוות הרפתקאה של פעם בחיים.

אבל נסיים במאורע משמח כי זה מעגל החיים שלנו. עלונדון בשיתוף הארגונים הישראליים מציע לקוראים כרטיסים זוגיים למופעים הישראליים השונים בלונדון, מעתה ועד הקיץ. כל שעליכם לעשות זה להיכנס לדף הפייסבוק שלנו ולתת שם המלצה על מסעדה טובה בעיר. כמה מההמלצות יתפרסמו בגיליונות הבאים. בגיליון זה אנו מביאים את ההמלצות הראשונות.

פורים שמח לכולם!

Alondon 203

Posted in לונדון, עלונדון | Tagged , | Leave a comment

עלונדון – גיליון 202

החיבור שלנו לטכנולוגיה, חדשות מיידיות באינטרנט וקשרים במדיה החברתית עוזרים לנו לשמור על קשר וירטואלי עם ישראל, מה שמחזק את הצורך בביקורים תכופים יותר בארץ. הגשר לשם עובר כמובן בשמיים, וכל החברות הטסות לישראל מבריטניה (כשאל על, בריטיש ואיזי ג’ט הן השחקניות המרכזיות) מתחרות על הלקוח. התחרות אמורה לייעל את השירות, להשפיע על רמת המחירים ולהעלות את מספר הטיסות השבועיות. גם הסכם השמיים הפתוחים עם האיחוד האירופי, שהיה אמור להיחתם ב-20 בדצמבר ונדחה עד לאחר הבחירות, משמעותו תהיה פתיחת השמיים לכל חברת תעופה מאירופה שתחפוץ לנחות בישראל, ללא כל מגבלה של תדירויות טיסה; מה שכמובן יגביר עד מאוד את התחרות על הנוסעים. חברת אל על רואה בלונדון עוגן חשוב ושוקדת על מערך שיפורים, כמו שידרוג טרקלין אל על בהית’רו, שנעשה לפני כחודשיים, הוספת טיסות מהית’רו ומלוטון, והחל מהחודש הבא ועד הקיץ תגיע ל-22 טיסות שבועיות. על הפילוסופיה, השיפורים והקשר עם הלקוחות מספר לנו בראיון בלעדי מנכ”ל ונשיא אל על, אליעזר שקדי, שבאופטימיות זהירה משכנע אותנו למה כדאי לטוס אל על.

אופטימיות היא גם שם המשחק בקורס יזמות שמארגן החודש הבית הישראלי לעידוד החזרה לארץ. שרון בואנוס יזמה את הקורס וכ-20 משתתפים באו לשמוע את כל מה שיש למדינת ישראל להציע למי שמוכן לעשות את המעבר. היו כאלה שהשתכנעו ויש גם כאלה שזקוקים לחיזוקים נוספים.

גם הטניס הישראלי זקף הישג אופטימי לזכותו, כשישי עוליאל זכה במקום ראשון באליפות עולם בתחרות האורנג’ בול לילדים עד גיל 12. יש מי שמוכן להשקיע בטניסאי ובטניס הישראלי והוא דווקא מאנגליה.

מסתבר שלאופטימיות יש בסיס נוירו-ביולוגי חשוב שתורם ליצירת מוטיבציה לפעולה. אך במקרים מסוימים, אופטימיות יתרה עלולה להיות הרסנית. טלי שרוט, מדענית ישראלית שהשתתפה בעבר בתכנית “הוריזון” של הבי.בי.סי ולאחרונה כיכבה בסדרה מדעית לצדו של הקומיקאי (כן… קומיקאי), דארה או’בריאן, היא ד”ר לפסיכולוגיה וחוקרת מדעי המוח ב-UCL ואף הוציאה ספר בנושא.

שני סופרים ישראלים, הדרה לזר (“המנדאטורים”) וישי שריד (“לימסול”), ישתתפו בתחילת החודש בשבוע הספר היהודי בלונדון. הם שיחזרו עבורכם את הרקע, המניעים והסיפורים שמעבר לכתיבתם. לחצו על “לימסול” לקריאת ביקורת על הספר. פרטים על שבוע הספר בלוח האירועים.

לקראת יום ולנטיין, שאומץ בשמחה על ידי הישראלים בבריטניה ובישראל, החלטנו לפרסם כתבת השוואה חמישית בסדרת כתבות ההשוואה שלנו, ובה ציינו היכן זול יותר לבלות בשניים. רעיונות לבילויים בחג האהבה תמצאו בלוח האירועים. כשאתם שם, אל תשכחו לדשדש גם תחת הכותרת, “ישראלי”, ולראות מה צפוי לנו בחודשים הקרובים בתחום המופעים בעברית.

אם נסעתם להצביע או נשארתם כאן וחגגתם איתנו את הבחירות במסיבה שארגן “הבית הישראלי” – כולי תקווה שהממשלה הבאה תהיה פורצת דרך ותעשה את הצעדים החשובים לקירוב ישראל לשלום בר-קיימא. אתם רואים, גם אני אופטימית!

קריאה מהנה.

Posted in לונדון, עלונדון | Tagged , | Leave a comment

עלונדון – גיליון 201

הכתבה המרכזית החודש חושפת לראשונה את הסיפור המלא על עלייתו, נפילתו ועלייתו מחדש של ספר הצמרת, שי גרינברג. כבעל סלון יופי, שנחשב לאחד מחמש המובילים באנגליה, מסכים שי לגולל בפנינו את תהפוכות חייו והנסיבות שהובילו אותו לעזוב את הארץ. זה נשמע כמו חלום רע שיכול לקרות לכל אחד מאיתנו, אבל הלקח החשוב הוא מה עושים עם זה ואיך ממנפים את הקריירה, אחרי שהקרקע נשמטת בין הרגליים. אני תמיד מלאת הערכה למי שמתראיין ומוכן לשתף את הקוראים במאורעות חייו ובתובנות שהוא מפיק מהם. אני מבטיחה לכם שכשתקראו את הפרקים הנוגעים לפרידה מבנותיו גם עיניכם לא יישארו יבשות.

מאז שנפרדנו בחודש שעבר ועד לרגע יציאת הגיליון הזה, הוספנו עוד מלחמה למערך המבצעים שצה”ל ביצע. “עמוד ענן” שמו, והוא לשמחתי היה קצר וללא יותר מדי נפגעים. במקרה לגמרי הייתי בזמן המבצע בישראל וכמובן שבאיזשהו מקום קל יותר היה להיות שם מאשר בלונדון באותם ימים. האם יש מנצחים במלחמות? מעניין מה שאומרים על זה ישראלים בלונדון. גם שגריר ישראל, דניאל טאוב, משתף אותנו בתהליכים מדיניים מעבר לגילויי ההזדהות של הקו הבריטי הרשמי ממנו נהנתה הפעם ישראל.

תוך כדי המבצע, נודע לנו שהמלך עבדאללה הירדני לא יגיע לסעודת הנשיאים השנתית של ועד שליחי הקהילה היהודית. הסיבה לא הייתה ישראל, אלא כמה הפגנות בארצו שסיכנו את המשך שלטונו. הוא שיגר אלינו את דודו, הנסיך חסן, שמהר מאוד הפך לחביב הקהל. חבל שאת הישראלים באולם הושיבו בפינה.

לפני חודש הוצאנו גיליון מיוחד מאוד. חגגנו ח”י שנים וזה היה גם גיליון ה-200 של עלונדון. התגובות היו פנטסטיות ואני כמוכם חושבת שזה היה גיליון מעניין במיוחד. לכן, אולי החודש המשימה שעמדה בפנינו – לשמור לפחות על אותו קו של עניין – הייתה לא פשוטה. אבל כמו תמיד, הסיפורים שאתם מביאים למערכת עלונדון הם מגוונים דיים. ככה, למשל, שמענו על כמה סרטים דוקומנטריים שנעשים בארץ עם מפיק ישראלי, שהוא גם איש עסקים מקומי. ולמדנו על מחקר אנתרופולוגי שעורך צעיר ישראלי באוניברסיטת יו.סי.אל, בה הוא משווה כיצד שתי קהילות מקומיות קטנות – אנחנו והקהילה הגאנית – מקטלגים את אלבומי המשפחה.

ולפני שנעבור לטורים, אני רוצה להפנות אתכם לראיון עם כוכב כדורגל עולה, עמרי אלטמן. ראיון עמו תמצאו בקישורית זו.

הבטחתי לכם טורים, ונתחיל מטור טעימות, שמביא לנו ממטעמי החג הממשמש ובא. חנוכה. והפעם סופגניות עם טוויסט לשפים שביניכם שמחפשים אתגרים.

טור נוסף מעניין החודש הוא זיוה’לה, שכולל אירועים מהחודשיים האחרונים, כאשר ההיי-לייט הוא ללא ספק המופע של אהוד בנאי, שריגש את 700 הנוכחים באולם “לוגן” במרכז לונדון. לבנאי הצטרף כזמר מחמם עמרי ויטיס, שזכור לנו מהתקופה בה התגורר בלונדון. מדור תרבות, כמו תמיד, מפנה אתכם לסצנת הלילה של לונדון, ובמדריך תמצאו החודש פרטים על כל זירות ההחלקה בבירה וגם המלצות לבילויים בערב השנה האזרחית החדשה. מה שמשאיר אותי להיפרד מכם לשנה הזאת ולהבטיח לשוב ולהיפגש בגיליון הבא בשנת 2013.

קריאה מהנה וחג אורים שמח!

Posted in לונדון, עלונדון | Tagged , | Leave a comment

עלונדון – גיליון 200

קוראים יקרים,

מרגש אותי מאוד, ואני בטוחה שגם אתכם, להגיע ליום המשמעותי בו אנו חוגגים ח”י שנים לעלונדון. לא רק שהמספר הזה הוא סמלי במסורת שלנו, גם החגיגה הכפולה עם צאת גיליון ה-200 באותה המהדורה עצמה מוסיפה לשמחה.

במהלך 18 השנים הוצאנו שני גיליונות מיוחדים – גיליון העשור בנובמבר 2004 וגיליון הבר-מצווה שציין 150 גיליונות בנובמבר 2007, שניהם גיליונות היסטוריים לאספנים, שסיפרו את סיפורה של הקהילה ותולדות המגזין.

כשתתחילו לעלעל במגזין המיוחד הזה, תבחינו מיד שהמתכונת שלו שונה, והגיליון שאותו אתם אוחזים ביד מסמל יותר מכל את הקשר המיוחד שלנו איתכם הקוראים והמפרסמים. אם עד לא מזמן הייתם חלק פסיבי, הרי שהיום חלקכם משמעותי יותר והקשר שלנו מתהווה גם באתר האינטרנט ובמדיה החברתית הרחבה, שם ניתנת האפשרות לפתח מערכת יחסים הדדית ומרתקת. במהלך ארבעת השבועות שקדמו לצאת הגיליון, הרצנו תחרות בפייסבוק ובאתר, והזוכים קיבלו כרטיסים לסרטים ולהופעות. כל מה שהייתם צריכים לעשות זה לספר לנו מה אתם הכי אוהבים בלונדון. בגיליון זה אתם מקבלים במה.

הבמה ניתנת פה גם לשישה מפרסמים קבועים וותיקים שהלכו איתנו את כמעט כל הדרך. אתם רואים אותם כל חודש במגזין, אתם משתמשים בשירותים שהם מציעים, מצלמים בזיכרונכם את הלוגו שלהם ואתם רוצים לדעת מי עומד מאחורי העסקים המפורסמים במודעות. חברי המערכת ואני מצדיעים להם.

במה נוספת נתנו החודש לכמה ארגונים יהודיים חשובים. בעלונדון אנחנו רואים בקשר עם הקהילה היהודית אתגר לא פשוט. מדי פעם במהלך השנים עשינו ניסיונות להתקרב אליהם. במהלך שנתיים (2002-4) יצאנו במתכונת עיתון בעברית ובאנגלית עם ה”ג’ואיש ניוז” ובשנה האחרונה השקענו באתר אינטרנט חדש דו-לשוני.

החודש, ביקשתי ממנהיגי הארגונים לספר לנו קצת על עצמם ועל הדרך בה הם רואים מעורבות ישראלית. הארגון הראשון שבחרנו הוא “חי” ולא בכדי. הכרזנו על השנה הזאת כשנת “חי” ואנחנו נשמח להביא לכם בגיליונות הבאים טורים מעניינים שעליהם נעבוד ביחד. אם עדיין לא נתקלתם בארגון המיוחד הזה, שתומך בחולי סרטן ובני משפחתם, זה הזמן לדפדף הלאה. כמובילי דרך, בחרנו החודש לתרום 18 פאונד מכל מודעה שנרכשה במגזין לטובת הארגון – בעזרתכם, המפרסמים והתורמים הנכבדים. לצד דברי יו”ר “חי”, לואיז האגר, שולחים ברכות גם יו”ר ה-JNF, שמואל חייק, יו”ר ארגון “ויצו”, ג’יל שו, והגזבר של ארגון העל של יהדות בריטניה ה-BOD, לורנס בראס, איתם בחרנו לשתף פעולה ולחשוף את פעילותם לישראלים.

במקביל, ביקשנו מבעלי הטורים הקבועים במגזין לסכם את התקופה מאז צאת המגזין כמיטב הבנתם, ואני שמחה להציע לכם סיכומים מרתקים של גיא מרוז, שאול צדקא, מירה בר-הלל, אבי מלר וזיוה’לה לוי.

כתבי עלונדון נרתמו החודש לשתי משימות חשובות. האחת – סיקור 18 הישראלים המשפיעים ביותר בתחומם בבריטניה – על רבים מהם כבר קראתם במהלך השנים בעלונדון. המשימה השנייה – שלחנו 18 מאנשי צוותנו להצטלם ליד המקומות האהובים אליהם ביותר בלונדון ולכתוב בכמה מילים מה הביא אותם לשם.

ואם המספר 18 מככב בגיליון זה, הרי שמצאנו עבורכם 18 פריטים שווים, אותם תוכלו לרכוש בפחות מ-18 פאונד בחנויות נבחרות.

זה הרגע בו אני מבקשת להודות לכל העושים במלאכה. מי שהיה מעורב אי פעם בחייו בהפקת עיתון או מגזין יודע איזו השקעה עצומה זה מצריך. אני שמחה שזכיתי לעבוד במהלך כל השנים עם אנשים מקצועיים, מרתקים, אינטליגנטים, מסורים וחרוצים. בלעדיהם לא הייתי יכולה ליצור את המגזין והאתר. אין ספק שמלבד אותם מפרסמים קבועים, רבים מהמפרסמים שלנו דואגים להיות נוכחים ברוב הגיליונות במשך השנה ובמיוחד בחגים. אני שמחה מאוד על השותפות הזו ומודה להם על שהם בוחרים בנו כל פעם מחדש. כן ירבו.

אפרד מכם החודש כי מלאכת הקריאה לפניכם מרובה ואני בטוחה שאת הגיליון שאתם מחזיקים ביד תרצו לשמור לתמיד. את הגרסה הדיגיטלית תוכלו לקרוא באתר, אבל גם משם היא תחלוף אחרי שנה באוויר, ורק זה שאתם אוחזים בו יישאר ויצהיב בין המדפים.

קריאה מהנה!

שער גיליון ה-200

Posted in לונדון, עלונדון | Tagged , | Leave a comment

עלונדון – גיליון 199

מתקפת התעמולה על ישראל לא פוסקת. היא מתפתחת ומתעדכנת, אבל כבר לא מפתיעה. אם הצליחו המתפרעים והמסיתים לגרום לסגירתה של חנות “אהבה” בקובנט גארדן לפני שנה, הרי שעם ידם על העליונה הם  יוצאים במחול שדים חדש מול חנות הדגל של “סודה סטרים” בברייטון, במטרה לעצור גם אותה מלנהל קשרים מסחריים בבריטניה. אם הם לא יקבלו תגובות מצד אלה המגינים על שמה של ישראל בחירוף נפש, משיבים מלחמה שערה ומפגינים בלהט עם דגלי ישראל – יש להניח שהם לא יזכו בכותרות ואולי יקפלו זנב ויחפשו קורבן חדש. מי שלא התקפלה וחוזרת לסיבוב הופעות שלישי בבריטניה, היא להקת המחול בת שבע, ששולחת הפעם את האנסמבל הצעיר שלה. זאת למרות המתקפה וההפרעות במהלך המופע האחרון של הלהקה בפסטיבל אדינבורו בקיץ. מה חושבים על זה הרקדנים?

אבל גם דברים טובים קורים פה. קבוצת הפייסבוק של נשות הקהילה הישראלית פורחת. השם “מאמילנד” עושה לו כנפיים ברשת החברתית, ויותר ויותר אימהות, ואימהות בדרך, מצטרפות כדי לקבל עצה ותמיכה. הקבוצה גם מארגנת מפגשים חברתיים למשפחות. ראיון עם בעלת היוזמה, עדי קליש. גם ניר כהן יוזם מפגשים של צעירים בלונדון ונוגע בשאלת זהותם כישראלים-בריטים על כל המשתמע.

זהות ישראלית בפסטיבל הקולנוע של לונדון ופסטיבל הקולנוע היהודי עם מבחר מרתק של סרטים ישראליים. מה כדאי לראות הפעם? ופרטים נוספים במדריך. ואם בסרטים עסקינן, הרי שעל שולחן העריכה הונח השבוע סרט דוקו-דרמה חדש על מבצע אנטבה שצולם בקיץ בלונדון ויעלה לשידור במסגרת סדרה בערוץ “דיסקברי” על מבצעים צבאיים חשובים. את הסרט ביימה טליה תיבון הישראלית.

דברים טובים קורים בשלשות; לפני שנה בחודש נובמבר שידרגנו את אתר האינטרנט של עלונדון והוספנו לו כתבות באנגלית. בחודש הבא נשיק את האתר באופן רשמי ונשמח אם תעניינו בו את בני משפחותיכם הבריטיים, כמו גם ידידים ומכרים שירצו לתת הצצה לקהילה הישראלית ולדברים שקורים כאן ובארץ בשפתם. שתי סיבות נוספות למסיבה בחודש הבא; עלונדון חוגג ח”י שנים להיווסדו. הגיליון הבא יהיה מסמך היסטורי חשוב שיסכם את חיי הקהילה ב-18 השנים האחרונות, ובנוסף יהיה גיליון נובמבר גם גיליון ה-200 שלנו!!! לצורך הכנתו נשמח לקבל תגובות קוראים – כחלק מתחרות שבועית שמתפרסמת בדף הפייסבוק של עלונדון, ושתזכה את הזוכים בזוג כרטיסים לסרטים הישראליים, “למלא את החלל” ו”אורחים לרגע” בפסטיבלים, ולשני מופעים מוזיקליים; אנריקו מסיאס במלון “הילטון מטרופול” ויסמין לוי ב”ברביקן”.

אפשר לשלוח לנו גם מייל עם ברכות לרגל החגיגה המשולשת, ונשמח לפרסמו בגיליון הקרוב.

Posted in לונדון, עלונדון | Leave a comment

עלונדון – גיליון 198

במהלך הקיץ הוצאנו חוברת כיס חדשה שנשאה את השם “מסלולונדון“. זו הייתה חוברת מיוחדת לתקופת האולימפיאדה, שהכילה מידע על כל אירועי הקיץ שמסביב למשחקים האולימפיים. את החוברת חילקנו בנתב”ג לכל הטסים מישראל בחברת “בריטיש איירווייס”, בנוסף לכל מקומות ההפצה הרגילים שלנו בלונדון. הגרסה הדיגיטלית עלתה גם לאתר עלונדון.נט.

הקיץ הזה היה ללא ספק בלתי נשכח לכל מי שנשאר בלונדון וחווה את המשחקים האולימפיים והפראלימפיים. דפי הפייסבוק התמלאו בתמונות מחייכות של משפחות שלמות בכפר האולימפי וסביבותיו, והאווירה הייתה מחשמלת במיוחד. גם למי שצפה במשחקים בבית נעתקה הנשימה לעיתים, ובמיוחד כאשר ספורטאים במדי כחול לבן התחרו. אלו היו הגיבורים שלנו ואף על פי שהם לא קצרו מדליות באולימפיאדה, עצם נוכחותם כאן היווה ניצחון. דווקא הנבחרת הפראלימפית עשתה את זה עבורנו ומילאה את ליבנו בגאווה לאומית. זו ההזדמנות להכיר את מקבלי המדליות ולשמוע כמה סיפורים של מאחורי הקלעים.

כאשר כל העיניים היו נשואות מזרחה, עשתה ה”אוריינט אקספרס” – אותה רכבת מפורסמת שחיברה בין מזרח למערב בתחילת המאה הקודמת – את דרכה בין כפרים שלווים בקנט, בשליחות משרד התיירות הבריטי. כמה פעמים ראיתי את הרכבת היפה על הפסים שליד ביתי והנוסעים המנפנפים לנו לשלום. ואם תהיתי איך זה לשבת בתוך הקרונות המפוארים – הרי שהקיץ זכיתי לחוות זאת ולהביא לקוראים רשמים קולינריים על טהרת המטבח האנגלי החדש, שלא מבייש את שפיו.

ואם על טעם אפשר להתווכח, רבים יסכימו שבחינוך מהוקצע יש לבריטים את היד על העליונה. או שלא. זאת השאלה הפעם בכתבה הרביעית בסדרה המשווה בין ישראל לבריטניה בתחומים שונים.

מי שמחליט בכל זאת שישראל היא הבית, יכול לעשות זאת כיום בליווי צמוד של נציגת משרד הקליטה בלונדון, שרון בואנוס. המנהלת הכריזמטית של “הבית הישראלי” תשתדל לרכך עבורם את הנחיתה ותקרב את הישראלים שגרים כאן לארץ בסדרת אירועים ופעילויות חברתיות בעברית.

מגזין עברי וחגיגי זה שאתם אוחזים כולל כרגיל טורים רבים וכתבות מרתקות, ואת ראש השנה בחרנו לציין הפעם בכתבה העוסקת בהתחלות מסקרנות ובאתגרים חדשים ששמענו מפיהם של חמישה יזמים ישראלים צעירים.

תפריטים צבעוניים וצמחוניים לראש השנה תמצאו במדור טעימות,  ושימו לב ללוח חגים ומועדים שמופיע בעמ’ 47, אותו ניתן לגזור ולשמור.

ברכות לחג שולחים השנה ראש העיר, בוריס ג׳ונסון; הרב הראשי, ג׳ונתן זאקס; והשייח איברהים מוגרה מהמועצה המוסלמית הבריטית. זאת גם ההזדמנות שלי לאחל לכל קוראי עלונדון והמפרסמים הרבים שנה טובה, בריאה ומוצלחת והגשמת כל המשאלות

Posted in לונדון, עלונדון | Tagged , | Leave a comment

עלונדון – גיליון 197

במהלך 100 השנים האחרונות זכתה לונדון לארח את האולימפיאדה שלוש פעמים. חודש היסטורי בפתח ואנחנו יוצאים עם גיליון חשוב זה, שמתעד את כל משתתפי האולימפיאדה הקרובה במשלחת הישראלית. בין אם רכשתם כרטיסים למשחקים ובין אם תצפו בהם מעל אחד ממסכי הענק בחוצות העיר או בפאבים, אני בטוחה שתעודדו את הנבחרת שלנו ככל שתוכלו. פרטים על המשתתפים לפי קטגוריות התחרות.

מי שיעודד את הנבחרת מקרוב ומקווה גם להעניק את מדליית הזהב לקופץ לגובה הטוב ביותר הוא מיודענו, אלכס גלעדי, שמתגורר לסירוגין בישראל ובלונדון ומגלה לנו בראיון בלעדי מדוע האולימפיאדה טובה ללונדון.

נבחרת מסוג אחר תייצג בלונדון בימים הקרובים את העיר תל אביב, המשווקת לקהל הססגוני במצעד הגאווה השנתי שנערך בלונדון. בואו לעודד אתו ציונה פטריוט, טלולה בונט והראל סקעת, שירקדו על במות ענק בכיכר טרפלגר.

“גאווה ודעה קדומה” היא סאגה בריטית שצולמה בטירת צ’אטסוורת’ האוס המדהימה. הטירה שוכנת בין גבעות ירוקות על גדות נהר ובתוך חבל ארץ שהישראלים עדיין לא גילו; הפיק דיסטריקט, במרחק של כשלוש וחצי שעות נסיעה מלונדון, והעיר בקסטון, שהיא פחות ממוסחרת מבאת’, מהווים יעד תיירותי לקיץ בו פורחים באוויר בלונים וצלילי המוזיקה נשמעים מכל פסטיבל. אגב, הפיק דיסטריקט מזכיר מאוד את שווייצריה הקטנה, עם מסלולי הליכה, רכיבה על אופניים ואטרקציות.

אשת משפחה, נשואה לפוליטיקה ופעילה חברתית היא אורית מופז, שמגיעה ללונדון כל כמה חודשים לעקוב מקרוב אחרי פעילות הצופים. בימים אלו מתארגן השבט לתמיכה בספורטאים הישראלים שיגיעו לאולימפיאדה, ואורית, בראיון נדיר, מגלה לנו איך היא מג’נגלת בין כל העולמות.

מי שלא הצליח לג’נגל את השופטים בלונדון הוא ארקדי גאידמק, שתבע את לב לבייב על הפרת חוזה, אבל לא ראה לירה. עורכי הדין היו היחידים שהרוויחו מהעסקה.

מי המפסידים ומי המרוויחים באליפות אירופה האחרונה ולמה אבי מלר לא בטוח שהאנגלים יצאו ממנה עם זנב בין הרגליים, לא כמו אריות אלא כמו פודלים מייללים.

לונדון נהנתה בחודש שעבר משפע אירועים ישראליים. פסטיבל הסרטים הישראלי הראשון, “סרט”, זכה להצלחה והוקרה רבה, וישראלים רבים נהנו במקביל מההופעות של יצפאן ולהקת “תיסלם”. כל האירועים מתועדים במדור זיוה’לה. מדור התרבות והמדריך יספרו לכם מה יש ללונדון להציע בקיץ בתחום, כולל פסטיבלים ואטרקציות רבות.

כל זה להפעם. הגיליון הבא יצא ב-14 בספטמבר ועד אז שיהיה לכולכם קיץ נעים ורגוע.

Posted in לונדון, עלונדון | Tagged , | Leave a comment