עקבו אחרינו ב:
25/09/2017
מבזקי חדשות

אקטואליה

בודד במערכה

חנה דרורי קשי (26/04/2012)

מי שמכונה "האבא של החיילים הבודדים" מעוניין לחזק את הקשר עם משפחות החיילים בבריטניה. ראיון עם צביקה לוי

הישארו מעודכנים! הירשמו לניוזלטר או עקבו אחרינו ב:
"איבדתי בת במוות בעריסה. ורפול, שהיה אז הרמטכ"ל, הגיע לנחם אותי. הוא הציע במקום לשקוע בעצב למצוא דרך לעזור'", מספר צביקה לוי (64) מקיבוץ יפעת על ההשראה והמניע הראשוני לתפקידו כמנהל פרוייקט חיילים בודדים מטעם הצבא בתנועה הקיבוצית.

הוא נשלף לתפקיד שהפך למפעל חייו לפני 20 שנה, באמצע לימודים (הנדסת מים) על ידי האלוף, יורם יאיר, שאמר עליו כי הוא האדם הכי מתאים. פועלו מתועד בספר, "חיילים בודדים", שנכתב באנגלית על ידי הרב קנון (שניתן להשיג ב"סטימצקי" וב"ג'וזף", בגולדרס גרין) ותורגם לעברית - והוא מגולל את סיפורו של לוי ושל 14 חיילים (בחורים ובחורות) ממדינות שונות בעולם, שבחרו להתנדב לשירות קרבי בצה"ל והיו תחת אחריותו.

הדרך שלו לצאת מהיגון הייתה על ידי נתינה אינסופית. בנוסף לחמשת ילדיו, ביניהם ילד בדואי מאומץ (קצין בצבא בן 34), לוי מחבק, מאמץ ותומך בכ-970 חיילים בודדים בצה"ל (מתוך כ-5700 חיילים בודדים, כולל ישראלים זכאי סיוע), שהגיעו מבריטניה ומעשרות מדינות אחרות. "אני מת על הילדים האלה", אומר לוי, שעדיין מתנדב למילואים בדרגת סגן אלוף. "מי באמת יודע מה זה להיות חייל בודד? הלילות הארוכים בשכם, או בג'נין... לבד. למשל, הגיע חייל בן 25 שסיים תואר באוניברסיטה ועזב הכול ובא לארץ לעשות צבא. הוא יודע מה הוא רוצה ולמה עושה זאת אבל ברגע של בדידות, בכל זאת דמעות מבצבצות". בתיאורים אלה מנסה לוי להעביר את תחושת הבדידות של החייל הבודד, שאיתה הוא מזדהה לחלוטין וחש את כובד האחריות של תפקידו ולכן תמיד משאיר את ארבעת הטלפונים הניידים שלו זמינים לקבלת שיחות, גם בערב כשהוא חוזר לביתו.

"אם יהיה להם טוב, הם יהיו השגרירים הכי טובים של ישראל", מוסיף לוי, "וזה גם תפקידם של המפקדים ושל המשפחות המלוות - לדאוג שביום שישי יהיה להם אוכל, כביסה, שיחבקו אותם, שיסתכלו להם בתוך העיניים וישאלו 'מה שלומכם' ויתכוונו למה ששואלים". לוי לא רק מצפה שכולם ימלאו את תפקידם אלא גם פועל. תפקידו ממלא את כל זמנו, ומבוקר עד לילה הוא רץ ממקום למקום כדי לעשות כל מה שאפשר כדי שהחייל הבודד ירגיש פחות בודד. הוא מוצא להם בית חם בקיבוצים לתקופת השירות הצבאי ופותר כל בעיה שאפשר, בלי בירוקרטיה. הוא גם מקבל עשרות טלפונים של הורים מכל קצוות העולם, הרואים בו כתובת טבעית לבירור מצבו של ילדם.

בנוסף, שלוש-ארבע פעמים בשנה לוי דואג שהחיילים, בעיקר ביחידות לוחמות, יקבלו חבילות הכוללות פליז, כפפות ודברים נוספים הנחוצים להם. הוא טוען כי יש לו יכולת ארגונית להשיג להם חבילות בסטנדרט הגבוה ביותר.

לוי מודע לזה שיש כ-20 ארגונים נוספים שעוסקים בחיילים בודדים ושהצבא לא גיבש עמדה ברורה לגבי עמותות אלה, אבל מאמין שהוא מציב את הסטנדרט באיכות הטיפול בהם. כנראה שיהיה קשה למצוא מישהו כמוהו, שמשתתף יחד עם החיילים במסעות של אפילו 60 ק"מ. "אני שם עליי מדים ומקשיב להם", הוא מספר. "הם מדברים איתי כמו אבא, אפילו דברים שהם לא אומרים למש"קית ת"ש שלהם".

ביקור מיוחד בלונדון

בחודש מאי (7-11/5) לוי יגיע ללונדון כדי לבקר את משפחותיהם של 30 חיילים וחיילות ולספר להם מה ילדיהם עושים בצבא. "הם ממשיכי הדרך של הקמת ארץ ישראל", הוא אומר. "הם דוגמה למופת לחיילים שלנו, שלא מעיזים לפשל כשרואים אותם. הריאקציה היפה והידידות שנרקמת מחממת את הלב. משפחה מדהימה - משפחת החיילים הבודדים. גם אני לומד מהם כל הזמן. יש להם נימוסים וכבוד. אני בקשר איתם והם בקשר איתי". לוי יגיע גם לבתי ספר תיכוניים בעיר כדי להרצות לפני ילדים וכדי ליצור קשר בינם לבין החיילים הבודדים, על ידי כך שישלחו להם מכתבים וחבילות.

אייל לנדאו, שבתו התנדבה לשירות בצה"ל, בשיתוף פעולה עם הוועד למען החייל בלונדון, מתכנן ליצור מערכת שתיתן מענה לחיילים הבודדים שהגיעו מבריטניה ותעזור ללוי בפועלו המבורך.

* מי שמעוניין לקחת חלק בתכנון המערכת מוזמן להתקשר לאייל לנדאו בטלפון: 07973-121-975.

תגובות

כל הנאמר בתגובות הוא בגדר דעות הגולשים בלבד ועל אחריותם. נא להשתמש בשפה נקייה ותרבותית. במידה ואתם נתקלים בתגובה לא מכובדת, אנא הודיעו לנו על כך בעמוד המשוב.

שלח תגובה לכתבה

שם:

תוכן התגובה:


* אנא הגיבו באופן ענייני ולא פוגע, שיכבד את האתר ומבקריו.

1. ורדה עובדיה כתב(ה) בתאריך 11/05/2012:
אייל שלום, דיברתי איתך כשעשיתי יום כיף לחיילות בודדות והכרתי את הבת שלך שיר. היא בחורה מדהימה!!! גם שלחתי לך תמונות מהפעילות ומקווה שקיבלת אותן. אני יודעת שצביקה עכשיו אצלך בלונדון - אז בנוסף לחיבוק ענק ודש תגיד לו שביום רביעי האחרון שלחתי את החבילות שלו ליחידת הקרקל לטקס ההשבעה, ואני חושבת שביום ראשון שיר תקבל את החבילה. אז כל הכבוד על הארגון והקשר שאתה עושה בלונדון. זה חשוב מעין כמוהו ואני יודעת שצביקה מייצג נאמנה את כל החיילים הבודדים, ולא רק את אלה שבקיבוצים.

אירועים קרובים

כמו בבית: מיוחד לחגי תשרי
25/09/2017 מפגש משפחות מוזיקלי בעברית כמו בבית, שהפעם חוגג את חגי תשרי ...
The National
25/09/2017 "דה נשיונל", להקת האינדי רוק האמריקאית, תופיע קצת אחרי שייצא...
Young Frankenstein
28/09/2017 הפרודיה הקלאסית של מל ברוקס מ־1974 על הסיפור הנודע של פרנקנש...
Jacob the Angel
30/09/2017 "ג'ייקוב דה אנג'ל" הוא שמו של בית קפה חדש מקבוצת "מחניודה", ...
by CHLOE
30/09/2017 סניף של רשת המסעדות הטבעוניות האמריקאית מגיע לקובנט גארדן וי...

ציוצים אחרונים

  המהדורה הדיגיטלית

  Lev Properties
  מתמחים בהשבחת נכסים ובניית פורטפוליו למש...
  HOMY - דואגים לנכס שלך
  גר בבריטניה? יש לך נ...
  Kings Removals
  אנחנו מתמחים בשירותי אריזה והובלה לישראל...
  Get Me In
  GET ME IN! is the UK’s leading ticket re...
  לוטוס קליניק
  טיפולים קוסמטיים בשימוש במוצרים של חברת ...
  מורה עזר בחשבון מדעים עברית ועוד, לכל הגילאים
  מיקי, בוגר מדעים ביו...
  מרכז הקבלה מחפש עובדים!
  המרכז לקבלה בלונדון ...
  חברת הנדל"ן Home10.us מחפשת אנשי מכירות
  חברת הנדל"ן . HOME10...
  דרושים/ות מאבטחים/ות
  דרושים/ות מאבטחים/ות לחברת אבטחה בלונדון...
  שם:
  דוא"ל:
  אני קורא עברית
  I Read English
  אני מעוניין לקבל מידע מצד שלישי