עקבו אחרינו ב:
28/05/2017
מבזקי חדשות

דעות

סליחה שנצחנו...

שאול צדקא (30/05/2007)

התקשורת הבריטית חוזרת למלחמת ששת הימים. 40 שנה אחרי - הקרב הוא על דעת הקהל

הישארו מעודכנים! הירשמו לניוזלטר או עקבו אחרינו ב:
הסתכלו על שער ה'אקונומיסט' המתפרסם לקראת ציון מלאת 40 שנה למלחמת ששת הימים. "הניצחון המבוזבז של ישראל" היא כותרת עמה יכולים רבים להסכים, אבל היא מעידה גם על מה שיתרחש כאן במהלך חודש יוני. פרשנים רבים יטענו כי ישראל החמיצה אין ספור הזדמנויות לסיים אחת ולתמיד את הסכסוך במזרח-התיכון. ישראלים לא מעטים יסכימו עם הטענה. יהיו אף שיאמרו כי לפני ארבעה עשורים יכולנו להכניס את הבעיה הפלסטינית למקפא עמוק אם היינו נושאים ונותנים עם מצרים, ירדן וראשי מתונים בגדה וברצועה.

לדברי השבועון, בעוד ישראל הייתה שיכורת ניצחון, הערבים היו "משותקים מהשפלה", ולאחר ששקע האבק בסיני לא היה כל סיכוי שיגיעו לשולחן הדיונים. די לזכור את ה"לאווים" של הפסגה הערבית שהתכנסה בחרטום כמה חודשים לאחר התבוסה הגדולה. לעם הערבי לא היה תיאבון למו"מ, אלא לנקמה והטרור הפלסטיני החל לזקוף את ראשו המכוער.

יוני 1967 מעניק הזדמנות לכל כלי תקשורת בבריטניה לשוב, איך לא, גם ל-1948. ההיסטוריה מונחת כסכין על צווארו של האזור וכל תאריך מפתח בלוח השנה מחדד את התער יותר ויותר. ישראל שולטת בגדה המערבית יותר ממספר השנים בהן שלטה שם ירדן. כך גם בעזה בהשוואה למצרים. כך גם ברמת הגולן ביחס לסוריה. בעצם, ישראל שולטת בירושלים זמן רב יותר מאשר שלטונות המנדט הבריטי.

בערוץ 4 כבר שודרו שתי תוכניות המוקדשות לנושא, אחת מהן תתקשה להיקרא מאוזנת. באתר האינטרנט של הבי.בי.סי ניתן למצוא סדרה המעלה את האירוע על ראש שמחתה. בפרק על הפליטים הפלסטינים מצוטט ארגון ערבי הטוען כי מספרם מגיע לשישה מליון: ארבעה מליון הרשומים באו"ם, מליון וחצי שאינם רשומים, 274,000 שנושלו לאחר 1948 ועוד 150,000 שגורשו לאחר 1967. וכל זה מכחצי מליון פליטים "מקוריים". ואני חשבתי שמספר הפלסטינים כולם אינו מגיע לנתון זה, אבל מי ישים לב לקטנות? די אם הכול חוזרים ודשים בביטוי "טיהור אתני" ואפילו מצטטים כמה "מלומדים" כחול-לבן המחזקים את דבריהם.

וכמובן, שמם של מתנגדי ישראל בלונדון יהיה רשום על מרבית האירועים, בעוד תומכיה של המדינה היהודית יסתפקו בהנהוני ראש המביעים ייאוש מן הסיכוי להטות את הכף לטובתם. צה"ל ניצח ב-1967. ישראל החלה להפסיד את המלחמה על דעת הקהל מאז ועד עתה. אכן ניצחון מבוזבז ואולי אפילו "ניצחון פירוס".

ה'אקונומיסט' מרענן את זיכרוננו: נאצר גירש את כוחות האו"ם מסיני וסגר את מיצרי טיראן. ישראל חששה משואה שנייה ונאלצה ליזום מתקפה מקדימה. האם נוכל גם לסמוך את ידינו על התרופה המוצעת? "ישראל צריכה לוותר על הגדה ולחלוק את ירושלים. הפלסטינים צריכים לוותר על חלום השיבה ולהבטיח ביטחון לישראל. וכל השאר הם פרטים".

עברו 40 שנה וההסברה הישראלית כושלת? האתר: www.sixdaywar.co.uk שהקימו מתנדבים יהודיים בבריטניה כולל מידע חיוני ומקיף על המלחמה. הרעיון הוא להפנות אליו עיתונאים עוד לפני שמגיע הסיקור הלא הוגן, אך במידה ונתקלתם בכזה, החומר מצויין גם כמקור לכתיבת תגובות.
הערות, הצעות, תמונות וחומרים מהתקופה ניתן לשלוח במייל ל: 5june67@gmail.com
שער האקונומיסט


תגובות

כל הנאמר בתגובות הוא בגדר דעות הגולשים בלבד ועל אחריותם. נא להשתמש בשפה נקייה ותרבותית. במידה ואתם נתקלים בתגובה לא מכובדת, אנא הודיעו לנו על כך בעמוד המשוב.

שלח תגובה לכתבה

שם:

תוכן התגובה:


* אנא הגיבו באופן ענייני ולא פוגע, שיכבד את האתר ומבקריו.

אירועים קרובים

KIss
31/05/2017 נושקים ל־70. חברי להקת "קיס" הוותיקה עדיין יוצרים רוקנ'רול כ...
Depeche Mode: Global Spirit
03/06/2017 במוד אירופאי. את סיבוב ההופעות האחרון שלהם הם פתחו בישראל, א...
Vegetative Love
07/06/2017 Dror Shohet's meditative film on the role of the tree in div...
Israeli Rock N Roll Barbecue
11/06/2017 Israeli barbecue in our lovely garden! Featuring acoustic ro...
סטנד־אפ קומדי ישראלי
14/06/2017 אמירם טובים, כוכב התכנית ‘’מחוברים’’, מגיע ללונדון כדי לסחוף...

ציוצים אחרונים

  המהדורה הדיגיטלית

  kosher Holidays
  kosher Holidays- תיירות לציבור הדתי החרד...
  UK Immigration and Visa Consultancy
  For expert assistanc...
  נהגוס
  יום בהיר אחד אחרי נסיעות רבות לשדה התעופ...
  תמיר השכרת רכב בישראל
  תמיר השכרת רכב מזמינ...
  TAXI Ben Gurion
  משה צוקר הנהג האישי שלכם בארץ - עם מונית...
  ERP Consultant
  Priority Software is currently seeking a...
  מנהל/ת מכירות בעלונדון.
  בחודש מאי מתפנה משרה...
  מרכז הקבלה מחפש עובדים!
  המרכז לקבלה בלונדון ...
  חברת הנדל"ן Home10.us מחפשת אנשי מכירות
  חברת הנדל"ן . HOME10...
  Ivrit Teacher for Kerem School
  Kerem School looking...
  שם:
  דוא"ל:
  אני קורא עברית
  I Read English
  אני מעוניין לקבל מידע מצד שלישי